Чанишева Галія Інсафівна
член-кореспондент НАПрН України
Народилася 30 жовтня 1959 р. у м. Кілія Кілійського р-ну Одеської обл. У 1983 р. закінчила Одеський державний університет ім. І. І. Мечникова (спеціальність «правознавство»), де продовжила навчання в аспірантурі і пройшла шлях від асистента до доцента кафедри аграрного, екологічного і трудового права. З 1998 р. по теперішній час працює в Національному університеті «Одеська юридична академія» на посадах доцента, професора, завідувача кафедри трудового права та права соціального забезпечення, а з 2006 р. — декана соціально-правового факультету.
У 1988 р. захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук на тему: «Матеріальна відповідальність підприємства за неправильне оформлення трудового договору та документів працівника про працю і заробіток» (спеціальність 12.00.05), а у 2002 р. захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук на тему: «Колективні відносини у сфері праці: теоретичні та практичні проблеми правового регулювання» (спеціальність 12.00.05). Вчене звання професора присвоєне у 2005 р. Обрана членом-кореспондентом Національної академії правових наук України у 2010 р.
Напрями наукових досліджень — теоретичні проблеми трудового права, права соціального забезпечення, юридичне забезпечення прав людини у сфері праці, міжнародно-правове регулювання праці, правові основи соціального діалогу. Автор понад 550 наукових та навчально-методичних праць, серед яких: «Трудове право України: підручник» (у співавт., 2002), «Кодекс законів про працю України: Науково-практичний коментар» (у співавт., 2003), «Законодавство про працю та соціальний захист населення» (2004), «Трудове право ЄС» (у співавт., 2005), «Адаптація трудового законодавства України до законодавства ЄС» (2005), «Державна служба зайнятості: юридична енциклопедія для юнацтва» (2006), «Законодавство про працю та соціальний захист населення. Основи правознавства» (2007), «Правовий статус працівників-мігрантів за законодавством ЄС» (2007), «Способи захисту прав працівника у разі спору щодо правової природи укладеного договору» (2009), «Діяльність спеціалізованої трудової юстиції у країнах Європи: досвід для України» (2010), «Види трудового договору за законодавством України: монографія» (у співавт., 2011), «Трудове право України: навчальний посібник» (у співавт., 2011), «Конституція України: Науково-практичний коментар» (у співавт., 2011), «Право на інформацію за трудовим законодавством України: монографія» (у співавт., 2012), «Правові основи соціального діалогу у сфері праці: навчально-методичний посібник» (у співавт., 2012), «Правова доктрина України: у 5 т. Т. 3: Доктрина приватного права України» (у співавт., 2013 (укр.), 2017 (англ.), «Право на колективні переговори та укладення колективних договорів: міжнародні стандарти та законодавство України: монографія» (у співавт., 2014), «Охорона материнства за трудовим законодавством України: монографія» (у співавт., 2015), «Актуальні проблеми теорії трудового прав та права соціального забезпечення: монографія» (у співавт., 2015), «Правове регулювання індивідуальних трудових відносин: монографія» (у співавт., 2016), «Примирні процедури вирішення трудових спорів: монографія» (у співавт., 2016), «Соціальний захист працівників при неповній зайнятості: стандарти ЄС та законодавство України» (2016), «Поняття, предмет і джерела колективного трудового права» (2017).
Брала участь у складі робочої групи Верховної Ради України з розробки проекту Закону України «Про вишу освіту». Є членом міжвідомчої групи з підготовки проекту Трудового кодексу України.
Голова спеціалізованої вченої ради Д 41.086.03 у Національному університеті «Одеська юридична академія». Член редакційних колегій наукових видань «Актуальні проблеми держави і права», «Вісник Вищої ради юстиції», «Актуальні проблеми політики», «Цивільне право», «Наукові праці Національного університету «Одеська юридична академія», «Вісник Південного регіонального центру НАПрН України».
Заслужений діяч науки і техніки України (2012). Нагороджена знаком «Відмінник освіти України» (1997).