Національна академія правових наук України
Національна академія правових наук України
Статут

Вісник НАПрНУ

Новини

Видавництво

Контакти

Пишіть нам
Національна академія правових наук України
Структурні
підрозділи
НАПрН України
НДІДБМС
НДІППіП
НДІІВ
НДІПЗІР
НДІІіП
НДІВПЗ
Право

Відбувся Другий Конгрес Асоціації конституційного правосуддя
країн регіонів Балтійського та Чорного морів (BBCJ)
1-2 червня 2017 року відбувся Другий Конгрес Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів (BBCJ): «Роль конституційних судів в тлумаченні положень національних конституцій в контексті загальновизнаних принципів та норм міжнародного права, права ЄС, рішень міжнародних судів».

Захід організовано Конституційним Судом України спільно з Національною академією правових наук України, Координатором проектів ОБСЄ в Україні та Німецьким фондом міжнародного правового співробітництва.

У роботі Конгресу беруть участь голови та судді конституційних судів – члени Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів, а саме: України, Грузії, Республіки Молдова, Литовської Республіки, судді Конституційного Суду України у відставці, судді органів конституційної юрисдикції іноземних держав – Естонії, Латвії, Хорватії, Чехії, Чорногорії, представники міжнародних організацій та фондів, зокрема, Ради Європи, ОБСЄ, Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанська Комісія), ГУАМ, Німецького фонду міжнародного правового співробітництва (IRZ), проекту USAID, юридичної група LCF, дипломатичного корпусу, а також представники державних органів влади України, Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, Харківської обласної ради, Харківської міської ради, судових установ, представники Національної академії правових наук України, вчені вітчизняних та зарубіжних навчальних закладів.

Відкриваючи Другий конгрес Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів від імені суддів Конституційного Суду України в. о. Голови Конституційного Суду України, Голова Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів Юрій Баулін привітав учасників з початком його роботи та подякував за згоду взяти в ньому участь. Він наголосив на важливості та актуальності обраної теми, і зупинився на тих обставинах, що зумовлюють необхідність тлумачення конституційних положень.

З вступним словом до учасників конгресу звернувся заступник Глави Адміністрації Президента України, секретар Конституційної Комісії Олексій Філатов, який передав вітання від Президента України Петра Порошенка і від себе особисто.

Також з вітальними словами виступили Постійний представник Верховної Ради України у Конституційному Суді України Анатолій Селіванов, перший заступник Голови Харківської обласної державної адміністрації Марк Беккер, Секретар Харківської міської ради Олександр Новак, ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Василь Тацій, президент Національної академії правових наук України Олександр Петришин, Координатор проектів ОБСЄ в Україні Вайдотас Верба, представник Харківської обласної ради Микола Тітов, представник Генерального секретаря Ради Європи з питань координації програм співробітництва Ради Європи Мортен Енберг.

Перше засідання на тему: „Національна конституційна парадигма і загальновизнані принципи та норми міжнародного права і права ЄС, рішення міжнародних судів“ відкрив Голова Конституційного Суду Республіки Молдова (2011-2017 рр.) Александру Тенасе. Він щиро подякував в.о. Голови КСУ Юрію Бауліну за успішну організацію Другого Конгресу Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів і запросив до слова Голову Конституційного Суду Литовської Республіки, Голову Всесвітньої конференції конституційного правосуддя Дейнюса Жалімаса.

Вітаючи учасників з відкриттям Другого Конгресу Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів, Дейнюс Жалімас відзначив, що „Асоціація є символом правди та сміливості тих, хто не побоявся у важкі часи відкрито підтримати Україну, незалежність, територіальну цілісність та європейський вибір країн східного партнерства“. В цьому сила та майбутнє нашої Асоціації, – наголосив доповідач.

Свій виступ Дейнюс Жалімас присвятив питанням національної конституційної парадигмі, нормам міжнародного права та права ЄС. Голова Конституційного Суду Литовської республіки Дейнюс Жалімас зазначив: важливо імплементувати на національному рівні єдині європейські цінності, в тому числі і через практику конституційних судів. Якщо конституцію розглядати як правовий феномен (текст конституції плюс рішення конституційних судів), точно так же Конвенцію про права людини можна розглядати в нероздільної сукупності з рішеннями Євросуду. Також спікер торкнувся теми кордонів «власного розсуду» судді.

Учасники Другого Конгресу Асоціації конституційного правосуддя країн Балтійського та Чорного морів (BBCJ) обговорили актуальні питання співвідношення норм міжнародного та національного права.

Під час першого засідання в якості експертів виступили доцент кафедри конституційного права України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Всеволод Речицький та експерт Німецького фонду міжнародного правового співробітництва, науковий співробітник Інституту зарубіжного та міжнародного публічного права імені М. Планка Маттіас Хартвіг. Експерт розповів про досвід німецьких судів, зазначивши, що міжнародні суди вирішують питання міжнародного права, але не повинні вирішувати конфлікти між національним і міжнародним правом. За словами пана Хартвіга, великим позитивом є посилення ролі міжнародних судів, перш за все, завдяки практиці Євросуду, але міжнародні суди все ж не можуть замінити національні суди – останні повинні бути відповідальні за якість правосуддя в своїй країні.

Після виступів доповідачів та експертів відбулась жвава дискусія серед його учасників. На цьому перше засідання завершилося.

Друге засідання "Співвідношення верховенства права та верховенства конституцій: національні особливості праворозуміння в контексті загальновизнаних принципів і норм міжнародного прав та права ЄС, рішень міжнародних судів" відкрив Голова Конституційного Суду Грузії, Голова Конференції європейських конституційних судів (СЕСС) Заза Тавадзе, який розповів про співвідношення верховенства права і верховенства конституцій, національні особливості праворозуміння в контексті загальноприйнятих норм міжнародного права і рішень міжнародних судів.

Цій же темі присвятив свою доповідь суддя Конституційного суду Республіки Молдова Аурел Беєшу, зазначивши роль конституційних судів у захисті демократії і верховенства права. На думку пана Беєшу, конституційне право знаходиться під впливом процесів глобалізації та інтеграції, тому конституційні суди повинні враховувати і міжнародні аспекти, і особливо актуальною є практика ЄСПЛ. Кожна держава це елемент міжнародної системи, і рафінованої суверенності не існує, вважає спікер. Також пан Беєшу зазначив, що конституційне правосуддя повинно працювати для захисту прав людей, а не для їх порушення.

На прикладах класичних судових рішень Євросуду і Європейського Суду справедливості, а також рішень німецьких судів, експерт Німецького фонду міжнародного правового співробітництва Райнер Арнольд висвітлив тему сприйняття конституційних елементів міжнародного правопорядку. Спікер наголосив, що конституційні суди повинні враховувати основоположні європейські цінності і діяти в межах своїх повноважень, а не ultra vires.

Порушені питання стали предметом обговорення учасників другого засідання.

2 червня продовжив роботу Другий Конгрес Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів.

Головуючий другого засідання, суддя Конституційного Суду України Віктор Кривенко висловив сподівання, що обговорення порушених питань дадуть можливість до більш ефективного застосування принципу верховенства права та розуміння його співвідношення з верховенством конституції, і запросив до слова Голову Конституційного Суду Грузії, Голову Конференції європейських конституційних судів (СЕСС) Зазу Тавадзе.

Тема виступу Голови Конституційного Суду Грузії торкалася міжнародного виміру, підтримки в практиці і діяльності грузинського суду. Доповідач також підкреслив, що завдяки Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів створено гарну платформу для судів-членів Асоціації для поглиблення співпраці, обміну інформацією про свою діяльність на користь наших спільних цілей, щоб забезпечити ефективне конституційне правосуддя.

З доповіддю також виступив Головний експерт Проекту ЄС "Підтримка Конституційного Суду Республіки Молдова", професор Університету імені М.Ромеріса, суддя Конституційного Суду Литовської Республіки (2005-2014 рр.) Тома Бірмонтієнє.

Після виступів доповідачів та експертів відбулась дискусія серед його учасників.

На завершення другого засідання відбулося обговорення проекту резолюції Конгресу.

До учасників заходу звернувся Голова Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів Юрій Баулін, який від суддів Конституційного Суду України і себе особисто щиро подякував всім, хто брав участь у Другому Конгресі Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів, а також тим, хто доклав зусиль до його організації і проведення.

Юрій Баулін відзначив, що робота Конгресу була плідною. Він наголосив, що під час робочих засідань у виступах і дискусіях його учасників щодо ролі конституційних судів в тлумаченні положень національних конституцій в контексті загальновизнаних принципів та норм міжнародного права, права ЄС, рішень міжнародних судів було окреслено важливі проблеми та визначено підходи до їх вирішення.

(*згідно інформації прес-служби Конституційного Суду України)
Наверх

Національна академія правових наук України
© Національна академія правових наук України
61024, Українa, м. Харків, вул. Пушкінська, 70 тел. (057) 704-19-01, факс (057) 704-19-10
E-mail: aprnu@ukr.net